Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > Gayrimenkul Sorunlar������������
 
El senedi ile yapılan arsa satışı
1989 yılında henüz parsellenmemiş bütün bir arsa üzerinden birçok insan gibi pay aldık.Fakat arsayı aldığımıza dair tek belge boş bir A4 kağıdı üzerine yazılmış Satıcı - biz ve iki şahitin imzalarını içeren satış sözleşmesi.Arsanın parası da aynı gün ödendi.Fakat arsanın parselleme işlemi yapıldığı sıralarda gerçek arsa sahibi öldüğü için mirasçıları adına vekaleten tüm yetkilere sahip bir avukat işlemleri yürüttü.O tarihte oradan arsa alan herkesten arsa bedeline yakın bir para talebinde bulunan avukat aksi halde tapuları vermeyeceğini söyledi..Kabul edip parayı ödeyenler aldı fakat biz ve biz gibi birkaç mağdur tapusunu alamadı.Aradan geçen bu zaman zarfında çeşitli tarihlerde istediği para miktarını düşürerek aynı talebini yineleyen avukat bize ait olan tapuyu 3 üncü bir şahsın üzerine geçirmiş..Bu şahısla avukat arasında olan alacak borç meselesinden dolayı 3 üncü şahıs da bize tapuyu vermeyi reddediyor.Avukat da o şahsa dava açarak tapuyu alabileceğini ama bunun için yine gerekli miktar paranın ödenmesi gerektiğini söylüyor.Kısacası gerekli haraç.ŞİMDİ ARKADAŞLAR...ben bu iki şahıs hakkında da dava açarak elimdeki o belgeyle bir hak talep edebilirmiyim? edebilirsem izlemem gereken yol nedir?
Kimden:Gökhan Tuncu Tarih:31.05.2006
 
YANITLAR
Genel kural: Tapu Sicil Müdürlüğü dışında yapılan satışlar geçersizdir.Harici belge ile gayrimenkulün adınıza tescili için dava açamazsınız. Sadece ödediğiniz bedelin size geri ödenmesi için dava açabilirsiniz.
 
Ayrıca meseleniz  buradan yanıtlanamayacak kadar karışık,uzun ve araştırma isteyen bir konu.Ayrıca belgelerin ve tapu kayıtlarının da incelenmesi gerekiyor. Bir avukata gitmenizi tavsiye ederiz.
Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:31.5.2006
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100