Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > ������������������������ ve Sosyal G������������venlik Sorunlar������������
 
Sigortasız işçi çalıştırma
İşyerimizde 4 senedir kendi isteğiyle sigortasız olark çalışan işçi işten ayrıldıktan sonra sigortasız çalıştırıldım diye dava açtı. Mahkeme sonucunda işverenin karşılaşacağı ceza nedir?bu olaydan işveren olarak nasıl kurtulabilirim?
Kimden:Firdevs Gümüşyuva Tarih:22.02.2007
 
YANITLAR
iş kanunu işciyi koruyan bır kanundur.ekonomık yönden daha guclu olan işverenın haksız davranısları karsısında daha zayıf olan işçiyi korur..kurtulmak istemek yerıne yaptıgız bu yanlışı telafı etmeye calıssanız vıcdanen de daha rahat olursunuz..
Yanıtlayan:tuval2310 | Tarih:24.2.2007
Öncelikle sigortasız işçi diye bir kavram doğru değildir.Doğru kavram "tescilsiz işçi" dir.Çünkü 506 sayılı Yasa'nın 6. maddesine göre kişi işe başlamakla kendiliğinden sigortalı olur.Tescilsiz işçi çalıştıldığının Kurum tarafından saptanması durumunda; öncelikle sigortalı işe giriş bildirgesinden 1 kat asgari ücret, sigortalının çalıştırıldığı her ay için prim belgesi için (her bir ay için) üç kat asgari ücret, ayrıca her ay için ücret bordrosu geçersizliğinden 1 kat asgari ücret, yasal defter kayıtlarından 1 kat asgari ücret cezası vardır ayrıca prim borcu çıkarılır.Özetle böyle..
Yanıtlayan:atılgan | Tarih:26.7.2007
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100