Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor





FORUM > Dernek-Vak������������f-Kooperatif
 
Kooperatife dava açabilirmiyim?
Yaklaşık 10 yıldır bir yapı kooperatifine üyeyim. Bina bir türlü bitmedi. Bu yıl da 10. yılı dolması nedeniyle kendisini feshetmesi gerekiyor.1. Bir toplantı çağrısı oldu, amaç kooperatif süresini uzatmak.(dolayısıyla bizim aidatların ödenmesini devam ettirmek). Böyle birşey yapılabilir mi ? Ben uzamasını istemiyorum, hangi haliyle olursa olsun artık bitsin istiyorum.2. Bu yılın başında geçmiş yıllara ait borcunuz var denildi, ben de ödedim. Şimdi tekrar bir kağıt geldi ve eski yıllara ait borcunuz var ve ödeyin deniliyor. Böyle birşey olabilir mi, bu borçların yıllık çıkarılması ve talep edilmesi gerekmez mi?3. Kooperatifin feshedilmesi durumunda, bana eski borçlarınızı ödemediğiniz için tapu vs. veremeyiz diyebilirler mi? 4. 10 yıl boyunca ödemelerimi düzenli yaptığımı sadece ben mi ispat etmek zorundayım, onların da düzenli muhasebelerini yapmaları gerekmez mi?5. Hukuki olarak hakkımı nasıl arayabilirim, nereden başlamam gerekir? Bu kişileri mahkemeye verebilir miyim veya savcıya şikayet edebilir miyim ?İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Kimden:Şebnem KORU Tarih:10/10/2002
 
YANITLAR
Şebnem Hanım; Sorularınız çok ayrıntılı ve araştırma gerektiriyor. Ayrıca size sorular sorulup cevap alınması, genel kurul tutanakları, gönderilen yazıların incelemesi, gerekirse kooperatif kayıtlarının incelenmesi gerekir. Bu nedenle buradan size yardımcı olamayacağız. Tabii ki kooperatife karşı savunmasız değilsiniz. Bulunduğunuz yerde bir avukata müracaat edin. Özellikle de toplantıdan önce başvurmanız çok iyi olu. size toplantıda ne şekilde hareket etmeniz gerektiğini söyleyecektir. Toplantının sonucuna göre dava haklarınız her zaman var. EDİTÖR
Yanıtlayan:EDİTÖR | Tarih:11.10.2002
1. genel kurulca alınan kararlar geçerlidir.ne yönetim tek başına nede birey tek başına yetkili olamaz 2. geriye dönük ödemelerinizi belgeleyemiyorsanız ve bu banka ekstrelerindede görünmüyorsa yapacak tek şey borcunuzu ödemeniz yoksa icra yoluyla tahsile geldiklerinde itiraz edersiniz. karşı tarafta dava açtığı takdirde mahkemede delil olmak üzere ilgili bankadan ekstreleri istetirsiniz ancak ödememişseniz yapacak birşey yok bu defada yasal faizlerle birlikte ödersiniz. 3.anladığım kadarıyla kkoperatifiniz şu anda daha fesh edilemez tasfiye kararı alınır tüm borçlar harçlar ödendikten sonra fesh kararı alınabilir.evet borcunuz varsa alamazsınız ve tapunuzu borcunuzu ödeyene kadar vermeme yetkileri var. 4. her ikiside evet 2 maddede açıkladım 5. gönderdikleri ihbarnameye ve borca karşılık dava açabilirsiniz herkes hakkını istediği platformda arayabilir. hele haklıysanız.
Yanıtlayan:marko pasa | Tarih:14.10.2002
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam Alanı







Zirve100