Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > Kat M������������lkiyeti Sorunlar������������
 
Aidat toplama Usülü nedir?
Apartman Yönetimine ilişkin Hukuk ta bir mevzuat ya da bilgi alınabilecek bir kaynak varmıdır?Kiracısı bulunduğum dairemin apartman yönetimi fazladan aidat topluyor. Mevcut aidatımız 36 daire 100 milyon TL / ay toplam 3.6 milyar TL. toplanmış ve bir sonraki aya devreden mevcut birikmiş aidat 9.8 milyar TL. Yönetim ve dairelerin çoğunluğu ev sahibi, birikmiş paralarla yazın dış cephe boyaması yapılması planlanıyormuş. Ben kiracı olarak bu gidere dahil oluyormuyum, bu gider genel birikmiş aidattan karşılanabilirmi? apartman yönetiminin böyle bir birikim yapma hakkı varmıdır? yaz aylarından önce ayrılırsam birikmiş aidatlar üzerinde hakkım varmıdır? yardımlarınızı rica ederim.Saygılarımla
Kimden:Bora TABUK Tarih:14.01.2004
 
YANITLAR
kat mülkiyeti kanunu
Yanıtlayan:editör | Tarih:15.1.2004
31 Daireli bir apartmanda zeminkat sahibi bir insanım benimle birlikte dört dairede aynı sıkıntıdan şikayetçi.Bir hiçbir zaman Asansörü kullanmadığımız halde yıllarda asansör masraflarına ve bakım giderlerine katılmaktayız.Asansör masrafarına tükanlar dahil edilmediği halde bizler ödemek zorunda kalıyoruz.Ödemediğimiz zaman icra yoluyla veya mahkemeye vererek bizden tahsil edebilirlermi.Daha doğrusu ödemek zorundamıyız.Teşekkürler.
Yanıtlayan:yusuf yaray | Tarih:20.7.2005
Kiracılar ortak giderlere katılmakla yükümlüdürler. Kapıcının net maaşının ödenmesine, apartman ortak su giderine, apartman ortak merdiven otomatiği giderime, asansör elektriğine Bakım onarımına katılmazlar), apartman temizlik giderlerine ve bunun gibi işletme giderlerine katılırlar. Diğerleri işletme gideri değildir, bakım onarım için aidatın yükseltilmesi gerekçeli olmalıdır, yanı tadilata başlanmadan aidat toplanıyor ise fon oluşturmalı yönetici. Tadilat onarım fonu. Asansör eskidi ise yeni modeli ile değişimi için fon oluşturmalı. Kapıcının kıdem tazminatı için fon oluşturmalı. Bu fonlardan sadece kat malikleri sorumlu tutulurlar ve kiracıların hiç bir sorumluluğu yoktur. Fon oluşturulması sureti ile yönetimin fazlaca aidat toplaması Yasaldır.Ancak aidat ayrıştırılmalı, işletme giderleri ve genel giderler ile fonlar açık ve sarih makbuzlarda belli edilmelidir. Ve kiracıların katılacağı ödemeler işletme giderleri olup toplam masraf daire ve dükkan sayısına bölünür (bazı yönetim planlarında dükkanların işletim giderlerine katılımları farklı uygulanır, ancak bu da alınan ve Karar defterinde yazılı olan hükümle çerçevesindedir) ve eşit dağılımlıdır. Ancak genel giderler ve fonlar arsa payına göre her daire ve dükkanlardan alınmaktadır (Dükkanların katılımları yine Yönetim Planında belli edilmeli, ya da genel kurul toplantılarında çoğunlukla alınan karar gereğince icra edilmelidir)
Yanıtlayan:irfan çetinkale | Tarih:31.1.2004
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100