Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > ������������������������ ve Sosyal G������������venlik Sorunlar������������
 
Kıdem tazminatı ve faizi.
Ben özel bir şirkette yaklaşık 7 yıl çalıştım. 30 Nisan 2003 te toplam 20 işçi ile birlikte benimde çıkışım verildi. Bölge çalışmaya işe son diye bildirdiler. Fakat tazminatlarımızı, senelik izinlerimizi, maaşlarımızı alamadık. Şirket şu an faaliyetine yarım da olsa devam ediyor. Az kişi ile çalışıyor. Çalışmış olduğum 6 yıl 9 ay 5 günlük dönemlere ait
a) Kıdem Tazminatımı ( İlgili Madde no: 4857 / 120 ve 1475 / 14 / 1)
b) 8 haftalık İhbar tazminatımı ( İlgili Madde no: 4857 / 17 / d )
c) 6 Senelik izin ücretlerimi ( İlgili Madde no: 4857 / 59 )d- Ödenmeyen maaşlarımı Alamadım. Hakkımı aramak için bölge çalışmaya müracaat ettim İncelemeden sonra bana yukarıda ilgili maddelerin yazılı olduğu kararı gönderip işverenden tüm haklarımı alabileceğimi söylediler. İşverene ödemesi için noterden ihbarname çektim. Ancak işveren ödemeye yanaşmadı. Halbuki beni bu güne kadar ödeyeceğim diye oyalayıp tam 12 ay zamanımı çaldı. Dava açmak istedim avukat bana kıdem tazminatım ve diğer alacaklarım için dava tarihinden itibaren faiz alabileceğimi söyledi.1- kıdem tazminatımı hakettiğim tarihten itibaren bankalarca uygulanan en yüksek mevduat faizi ile birlikte, diğer alacaklarımı yasal faizi ile birlikte alabilirmiyim bunun için Yargıtay kararı yada örnek dava varmıdır. 2- haksız yere işten çıkarıldığım için maddi tazminat davası açabilirmiyim.
Kimden:suat duman Tarih:01.04.2004
 
YANITLAR
Suat Bey; Sorduğunuz sorulara verdiğiniz cevaplardan birincisi doğru. Siz zaten daha önce ihtarname çekerek işverenliği temerrüde düşürmüşsünüz. Bu nedenle, açacağınız davada, sizin o ihtarnamenizin işverenlikçe tebellüğ edildiği tarihten itibaren faiz isteyebilirsiniz. Bununla ilgili, tabii ki, elimizde çok sayıda (1475 dönemi için de, 4857 dönemi için de; ama sizin olayınız 1475'in yürürlükte olduğu dönemde gerçekleştiği için 1475 sayılı İş Kanunu uygulanacaktır). İkinci soruya gelince; eğer haksız fesih nedeniyle İş Kanunu'nun iş güvencesi ile ilgili hükümlerine göre dava açma şartlarını işyerinizde çalışan işçi sayısı ve işyerinizdeki kıdeminiz itibariyle sağlıyorsanız -ki verdiğiniz bilgilerden bu şartları sağladığınız ve işe iade davası açma hakkına sahip olduğunuz anlaşılıyor- bu dava ile birlikte kötüniyet tazminatı talep edebilirsiniz. O da, işe iade kararına rağmen, bu kararın kesinleşme tarihinden itibaren yasal süre içinde işyerinize işe iade kararının uygulanması için başvurup işverenliğin bu karara uymaması durumunda geçerlidir. Siz fesihten sonra bu hakkınızı kullanmadığınız - fesihten itibaren 1 ay içinde işe iade davası açmadığınız ve işe iade ile birlikte bu tazminatı da talep etmediğiniz için- için ayrıca ek bir tazminat talep edemeyeceksiniz. Ama fesih sebebinizin sendikal faaliyet olduğu iddiasında olsaydınız; bu konuda çeşitli fikirler olmasına rağmen, ben Kanunun 31. maddesinde geçen bu tazminat hakkının işe iade talepli bir davaya bağlı olmadığını düşünüyorum. İşe iade talep etmeseniz bile sendikal sebeple fesih nedeniyle, açacağınız bir davada, kıdem ve ihbar tazminatlarınızın yanısıra bu spesifik tazminat hakkınızı da alabilirsiniz diyebilirim (bir kez daha söyleyeyim; feshin sendikal sebeple olması durumunda).
Yanıtlayan:Av. Seyit Nusret Öztürk | Tarih:13.5.2004
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100