Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > Bor������������lar Hukuku
 
Faiz için yeni dava açabilirmiyim?
Bir cep telefonu aldım ve garanti süresi içinde bozuldu servise gönderdim ama maalesef Siemens ilgilenmedi. Makina kodu gerekiyormuş vs vs . Ben de Tüketici Mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemesine dava açtım. Dava dilekçemde 'ayıplı mal ' savı ile fatura bedelinin iadesi istedim. Ancak tüketici davası diye kısa sürecek zannettim. İlaveten aklıma da gelmediği için 'yasal faiz' talebinde bulunmadım. Son duruşmada Hakim 'ana paranın iadesine' karar verdi. Yaklaşık 2 yıla yakın sürdü dava. Tabii ki ana para aynı olduğu için %70'i erimiş oldu. Acaba ben şimdi ilaveten ve ayrı olarak 'yasal faiz işletilmesi için' dava açabillir miyim?
Kimden:Dr. Özcan SALTABAŞ Tarih:15.10.2001
 
YANITLAR
Faiz asıl alacağın fer'i sidir.Dava dilekçesinde faiz istenilmemiş ise mahkeme faize hükmetmez. Fakat asıl alacağa ilişkin açılan davanın dava zamanaşımı süresi içerisinde faiz alacağı davası açılabilir.Fakat bu davanın açılabilmesi için de asıl alacağın henüz tahsil edilmemiş olması gerekmektedir.
Yanıtlayan:Av.Mustafa Çağatay ÇAĞAN | Tarih:1.3.2004
Sorunuza verilen cevapları söylece özetlemek isterim. İlk davada faiz hakkında bir karar verilmemiş bulunması halinde faiz için yeni bir dava açabilmeniz mümkündür.Ancak bu yeni davadan önce ilk davada verilmiş bulunan kararla hükmedilen paranın tahsil edilmemiş bulunması veya bu para tahsil edilirken fazilere ilişkin hakların açıkça saklı tutulmuş bulunması gerekmektedir. Aksi halde asıl alacağın tahsil edilmiş bulunması ferilerinden feragat anlamına gelmektedir. Bir hakkınızda Tü.Koruma Kan. göre aynen değiştirilmesi talebiniz olacaktır. eğer karşı taraf aynen değiştirme şartına uymadığı takdirde bundan dolayı doğan zararınız için tazminat davası açma hakkınızda bulunmaktadır. Örneğin ilk akitte tlf 50.000.000 TL olsun şimdi aynı tlf 150.000.000 TL olduğunda 100.000.000 TL tazminat davası açma hakkınız mevcuttur. Tabi zaman aşımı süreleri içerisinde
Yanıtlayan:senol kazak | Tarih:12.12.2001
Faiz için ana para tahsil edilmemek şartı ile dava açılabilir. faiz feri bir alacak olmayıp ayrı bir alacaktır. bu hususta yargıtay kararları mevcuttur.
Yanıtlayan:av. hüseyin | Tarih:14.11.2001
Dava dilekçenizde fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutmuş olduğunuz taktirde faiz talebiniz için ayrıca dava açma hakkınız mevcuttur.Aksi taktirde faiz talebi, asıl alacağın ferisi kabul edilerek açacağınız dava reddedilir.Başarılar dilerim.
Yanıtlayan:çetin | Tarih:19.10.2001
Önceki kararda, faiz hakkında herhangi bir karar yoksa, bu faiz isteminin zımnen reddi anlamına gelmez ve yeni bir davayla istenebilir. T.C. Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesi Esas No: 1995/13488 Karar No: 1996/728 Tarihi: 23.01.1996 "Davada faiz isteminin karar dışında bırakılması, bu isteğin zımnen reddedildiği anlamına gelmez. Bu gibi hallerde, faiz hakkında ayrıca dava açılabilir.... davadaki faiz bölümü, asıl alacaktan ayrı bir kimlik taşıdığından, bu haktan açıkça vazgeçilmedikçe, faiz için yeni bir dava açılması hukuken olanaklıdır." Tabii bu arada, önceki kararda hükmolunan ana parayı, kayıtsız ve şartsız almamış olmanız gerekir. Saygılar.
Yanıtlayan:ibrahim san | Tarih:5.12.2001
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100