Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

   Müvekkili şikayet

T.11.07.2003
E.2003/99
K.2003/212

Müvekkili şikayet
Merciine başvurma
Üslup

(Av.Meslek Kuralları 3 ve 4)

Şikayetli avukat hakkında vekalet ücreti alacağını alabilmek için öğretmen olan müvekkilini Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Valiliğe şikayet etmesi ve rencide edici bir üslup kullanması nedenleriyle açılan disiplin kovuşturması sonunda Baro Disiplin Kurulu'nca disiplin cezası tayin edilmiştir.

Şikayetlinin, alacaklı olduğunu iddia ettiği vekalet ücretinin kendisine ödettirilmesini sağlamak amacıyla, müvekkilini 25.09.2000 tarihli dilekçe ile Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'na ve 16.10.2000 tarihli başka bir dilekçe ile de Konya Valiliği'ne şikayet ettiği ve bu dilekçelerde müvekkilini ?hileli yollara sapmakla? suçladığı anlaşılmıştır.

Vekil edeninden ücret alacağını alamayan bir avukatın yasal yollara başvurması ve hakkını bu yoldan elde etmeye çalışması gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Valilik ücret alacağının tahsilini sağlamakla görevli merciler değildir. Nitekim başvurularına karşı kendisine verilen yanıtta da bu husus belirtilmiş ve özel borç ilişkilerinden doğan uyuşmazlık için nasıl hareket etmesi gerektiği açıklanmıştır.

Şikayetlinin hukukçu ve ?Avukat? kimliğiyle bağdaşmayan bu başvuruları uygun bulunmadığı gibi, dilekçelerinde kullandığı üslup ve yer verdiği sözler de kabul edilebilir nitelikte görülmemiştir.

Bu durumda, TBB Meslek Kuralları'nın 3,4 ve 5.maddesine aykırı olan eylem ?disiplin suçu? oluşturduğundan ve aleyhe itiraz da olmadığından Baro Disiplin Kurulu'nca yapılan değerlendirmede hukuksal isabetsizlik görülmemiş ve kararın onanması gerekmiştir.

Sonuç olarak, itirazın reddiyle, Konya Barosu Disiplin Kurulu'nun ?uyarma? cezası verilmesine ilişkin kararının onanmasına, oybirliği ile karar verildi.


 

SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100