Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor





FORUM > Hukuki Payla������������������������m
 
Muvazaa mı Yolsuz tescil mi?
GAYRİMENKULLERİN DEVRİ BK 213 MK.634 VE TAPULAMA KANUNU 26 M. GÖRE ŞEKİL ŞARTI ARANMIŞTIR. (Medeni Kanun buna özel bir durum açmış kadastro sırasında yapılan devir işlemlerinde KADASTRO KANUNU 13 madde hükmüne göre geçerlilik şartı aranmaktadır)KADASTRO SIRASINDA ÖNCESİNDE MİRAS BIRAKAN ADINA TAPUDA KAYITLI OLAN TAŞINMAZI MİRAS BIRAKANIN KENDİ UHDESİNDE OLAN TAŞINMAZININ 2/3 ÜNÜ 1968 YILINDA KARISINA HARİCEN BEDELİ MUKABİLİNDE SATTIĞINI BEYAN ETMİŞ VE KADASTROCA ZİLYET ADINA TESPİT GÖRMÜŞTÜR. OYSA KADASTRO KANUNU 13/B BU TESPİTİN ZİLYET YARARINA HUKUKİ SONUÇ DOĞURMASI İÇİN ZİLYETİN TAŞINMAZI EN AZ 10 YIL ÇEKİŞMESİZ VE ARALIKSIZ MALİK SIFATIYLA ZİLYET OLMASI KOŞULU ARAMIŞTIR. OYSA YUKARDA BAHSE KONU SATIŞ İŞLEMİ 1968 YILINDA YAPILDIĞI SÖYLENMİŞ (BUNA DAYANAK HİÇ BİR BELGE VERİLMEMİŞ) KADASTRO TESPİT TARİHİ İSE 31.08.1975 TİR. DOLAYISIYLA 10 YILLIK SÜRE DOLMAMIŞTIR. ŞİMDİ BU DURUMDA MUVAZAA NIN VARLIĞI İSPAT EDİLİRSE MUVAZAA NEDENİNE DAYALI OLARAK MI TAPU KAYDI İPTAL EDİLİR, YOKSA YOLSUZ TESCİL ŞEKLİNDE Mİ KAYIT İPTAL EDİLİR? TEŞEKKÜRLER
Kimden:Av. SELİM Tarih:26.04.2004
 
YANITLAR
tespitler sırasında taşınmazın 1968 yılında yani tespitlerden önce satıldığı beyan edilmkiştir. kadastro görmemiş gayrimenkullerin devri hiçbir şekil şartına bağlı değildir,bağış hükümlerine tabidir ve taşınmazın teslim edilmiş olması yeterlidir. 10 yıl zilyet olma şartı da da senetsizden tescil yapılacaksa aranır,satışlarda 10 yıllık zilyetlik süresine gerek yoktur. Mal sahibinin sattığını beyan ederek alıcı adına tescil görmesini sağlaması durumunda tespit geçerlidir. Ayrıca kadastro tespitlerinin kesinleşmesinden itibaren 10 yıllık süre geçtikten sonra kadastro öncesi sebeplere dayalı olarak dava açılamayacağından bu hususta açılacak tapu iptali ve tescil davası hak düşürücü sürenin geçmiş olması sebebiyle reddedilecektir.Bana göre koşulları var ise yapılan işlemin bağış olduğu iddiasıyla diğer koşulları var ise ve değecek bir değer iset tenkis davası açmanız olacaktır.
Yanıtlayan:avtuncay | Tarih:20.5.2004
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam Alanı







Zirve100