Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > ������������������������ ve Sosyal G������������venlik Sorunlar������������
 
Kıdem tazminatı hakkım var mı?
Ekim 99 da başlayıp Aralık 2000 tarihine kadar çalıştığım bilgisayar firması, krizden dolayı işime son verdi.firmanın maddi sıkıntılarını bildiğim için yapabileceğim pek bişey olmadığını düşünüyordum.İşten çıkarken herhangi bir evrak imzalamadım.o zaman 1000$ civarında olan alacağım taksit taksit bugune kadar buyuk çoğunluğu odendi.Ancak hala alacağım var.Zaten doların alıp başını gitmesi yeterince paramı değersiz bir hale getirdi.üstelik 1 yıllık bir çalışan olduğum için kıdem tazminatımda oluyor sanırım.İyi niyetimin kötüye kullanıldığına inandığım için artık hakkımı kanuni yollarda aramak istiyorum.Sanırım başkada çözüm yok.Bu durumda neler yapmam gerekiyor?Bu tip durumlarda uygulanan prosedür nedir?Teşekkürler...
Kimden:Biriz Tarih:23.10.2001
 
YANITLAR
öncelikle isten ayrıldıktan sonra toplam calısmanız tam anlasılmasada 14 ay gibi bir sure . kıdem tazminatına hak kazanmanız icin en az 1 yıl calısmanız yeterli. buna gore once haklarınızı tespit edelim. 14 aylık calısmanız karsılıgı toplam 35 gunluk ucretiniz tutarında kıdem tazminatına ve 4 haftalık ucretiniz tutarında ihbar tazminatına hakkınız var. ayrıca eger ucretliizin kullandırılmamıssa hakkınız olan toplam 12 gunluk birde ucretli izin alacagı var. bunların karsılıgını ayrıca alacagınızı odemesi amacıyla isyerine noterden bir ihtarname cekin ve bu alacaklarınızın odenmesini isteyin. eger buna ragmen odenmezse is mahkemesine basvurarak faiziyle birlikte bu alacaklarınızın odenmesi icin talepte bulunun. kanunen 2 ay icinde mahkeme karar verip bunların size odenmesini emredecektir. bunaragmen odeme yapmazlarsa mahkeme kararını alıp icra dairesine basvurarark bu rakamın size odenmesini talep edebilirsiniz.
Yanıtlayan:ozgurbas | Tarih:1.11.2001
önce bir noter'e gidip çalıştığınız şirkete kalan alacaklarınızın ve kıdem tazminatınızın ödenmesi için birr ihtarname çekin ve bu ıhtarnamede tebellüğ tarihinden itibaren alacklarınıza reeskont faizi,kıdem tazminatı alacağınıza mevduata uygulanan en yüksek faizi eklemeyi unutmayın.eğer odemezlerse iş mahkemesinde dava açın.
Yanıtlayan:othello | Tarih:24.10.2001
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100