Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > Tazminat Hukuku
 
Trafik kazası nedeni ile tazminat
Park halinde bir araca çarpma neticesi 8/8 kusur oranı ile tutanak düzenlenen şahıs karşı tarafın bütün zararını karşılayacağını taahhüt ediyor.Araçta meydana gelen zarar büyük olduğu için 1 ay süreyle tamiratta kalacağı için karşı taraf kendine bir araba kiralayacağını bunun bedelinin de kaza yapan kişinin ödemesini istiyor.Kısaca haksız fiilinden sonra meydana gelen zararın ne kadarı karşılanabilir.Araba kiralama ücreti bu zarar miktarına dahil midir?
Kimden:Birgül Tan Tarih:18.05.2004
 
YANITLAR
Birgül Hanım, aracınızı pazarlama gibi bir şte kullanıyorsanız, tamirde geçen sürenin tamamını talep edebilirsiniz. Ancak mutad işe gitmekte kullanıyorsanız (teorik olarak alabilmenize rağmen) uygulamada bilirkişi raporu ve diğer delillere göre ve maalesef mahkemesine göre karar verilmektedir.
Yanıtlayan:Av.Suat Ergin | Tarih:18.5.2004
Suat Bey;arabayı kullanma zorunluluğu derken mesela ticari maksatla kullanıyorum,kullanamadığım zaman zararım oluyor.Bu nedenle kiralama bedeli talep edilebilir diye düşünüyorum.Ama sadece işe gidip gelirken daha doğrusu mutad kullanım söz konusu ise bu durumda da kira bedeli istenebilir mi?Böyle bir yargı kararı var mı? ilginize teşekkürler...
Yanıtlayan:Birgül Tan | Tarih:18.5.2004
Birgül Hanım, haksız fiile neden olan kişi 8/8 oranında kusurlu olduğuna göre aracınızda meydana gelen tüm hasarlardan sorumludur.Aracanızın tamir süresinde, bir başka aracı kullanma zorunluğunuzu ispatlarsanız arac kiralama ücretini de karşı taraftan isteyebilirsiniz.
Yanıtlayan:Av.Suat Ergin | Tarih:18.5.2004
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100