Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > Aile Hukuku Sorunlar������������
 
Boşanma ve nafaka
TSK mensubuyum. 1992 yılında evlendim 1993 yılında ikizlerim oldu .. çocuklar büyüsün filan derken ilkokula başladıklarında evden ayrılıp boşanma için mahkemeye başvurdum. mahkeme boşanmayı reddetti. 5 yıldır ayrı yaşıyorum. 4 yıldır mahkemelere gidip geliyorum. eşim her yıl nafaka arttırımı talebinde bulunuyor ve şuan itibariyle maaşımın 2/3 den fazlası icra yoluyla benden alınıyor. şimdi tekrar boşanma talebinde bulundum umarım artık sona erer. benim sorum boşanma gerçekleşince nafaka üzerindeki adaletsizlik son bulacak mı? nafakanın bir alt-üst sınırı filan yok mu?
Kimden:gürol Tarih:03.06.2004
 
YANITLAR
İlk nafaka dan sonra ikinci nafaka artırımında yüksek miktarda tazminat aldığım iddia edilmiş ve benim yokluğumda da dava 150 milyondan 410 milyona artırıldı, temmize gittim ama yine görev nedeniyle başka şehirde olduğumdan temyizde de bişi çıkmadı .. daha sonra ki nafaka artırımı davalarında ise bu iddiaları çürütmemem rağmen inmedi .. boşanırken tekrar bi değerlendirme yapılmayacak mı peki ??
Yanıtlayan:gürol | Tarih:11.6.2004
Gürol bey, Davaları bir avukat ile takip ettirmiyorsunuz sanırım...En büyük yanlışınız bu bence..Boşanma davası sırasında nafaka yeniden gündeme gelecek doğal olarak..Çocukların velayeti anneye bırakılırsa onlar için iştirak nafakası ödemek zorunda kalacaksınız..Hele boşanma davası aynı mahkemede ise , lehinize bir karar beklemeyin..Başka bir mahkemede açılsa bile, Yargıtay denetiminden geçmiş nafaka kararları diğer hakimi de etkileyecektir...Bence bir avukatla yüzyüze detayları konuşmanız gerek..Saygılarımla
Yanıtlayan:Av.Suat ergin | Tarih:18.6.2004
Suat Bey, davamı 5 yıldır takip eden bir avukatım var..muhakkak düzelecek, büyük haksızlık diye diye her duruşmada daha kötü sonuç aldım, boğazıma kadar battığım içinde onu da değiştiremiyorum malesef..durum anlaşıldı Suat Bey adaleti mahkemelerde aramak boşuna .. bana ayırdığınız vaktiniz için teşekkürler ..
Yanıtlayan:gürol | Tarih:20.6.2004
Gürol Bey, sanırım nafakaya ilk defa hükmedilirken sanırım yüksek miktarda hükmedilmiş Dolayısıyla eşiniz her yıl arttırım davası açtığında enflasyon nedeniyle mahkemeler bir miktar arttırmak zorunda kalmış.Nafakanın alt-üst sınırı var.Hakimin alt-üst dudağının arasından çıkacak kelimeler maalesef.Uygulamada gelirinizin 1/3 ünü geçmiyecek şekilde nafakaya hükmedilir.Ancak davanın(zina vs gibi) konusuna göre bazı hakimler nafakayı yüksek tutabilir.Boşandıktan sonra da sorununuz bitmeyecek.Çünkü her yıl arttırım davası açan bir eşle karşı karşıyasınız.Eğer ona yoksulluk nafakası bağlanmazsa dava boyunca eşinize ödediğiniz nafaka, hüküm kesinleşince sona erer sadece.
Yanıtlayan:Av.Suat ERGİN | Tarih:8.6.2004
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100