Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > Ceza Hukuku Sorunlar������������
 
Otel müşteri seçiminde ayrımcılık
OTELLERDE 'damsız tatil yapılmaz' uygulaması giderek yayılıyor. Üç yıl önceye kadar birkaç otelle başlayan uygulamayı özellikle güneydeki birçok resort otel de takip etmeye başladı.

Uygulamaya göre, erkekler tek başlarına veya birkaç kişi birlikte rezervasyon yaptıramıyor. Şirketlerin bayi toplantıları ise bu uygulama dışında tutuluyor. Turizmciler otellerin hemen hemen yarısında bu kuralın geçerli olduğunu belirtiyor.

Tüm turizmcilerin üzerinde birleştiği ortak nokta ise 'tek veya birkaç kişiden oluşan erkek müşterileri kabul etmeme uygulamasının' çığ gibibüyümesi oldu.

Uygulamaya gerekçe olarak 'bayan müşterilerin rahatsız olabileceği nahoş durumların ortaya çıkmaması' olarak gösteriliyor.

İşinilginç bir yönü de Türkiye üzerinden birçok otele erkek müşteriler tatil için rezervasyon yaptıramıyor, ancak rezervasyon yurtdışından yapılırsa uygulama dışında kalıyor.

Adı geçen uygulama sizce ceza kanunundaki ayrımcılık fillerini oluşturuyor mu? Savcılığa şikayet etmemiz durumunda bunun önüne geçmemiz mümkün mü acaba?
Kimden:ilhan Tarih:28.07.2008
 
YANITLAR
Otellerin tutumu ceza hukuku açısındandan bir suç teşkil etmez. Otel ile müşteri arasındaki ilişki sözleşme ilişkisidir.
 
TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN'un 5.maddesinin 2.fıkrasında "Hizmet sağlamada da haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz." ibaresi mevcuttur.
 
Otellerin ileri sürdüğü durum haklı bir sebep midir? Tartışılması gereken konu budur. Bu konuda rastladığımız bir yargı kararı yoktur.
 
5. maddeye aykırılık halinde 25.maddeye göre İdari Para Cezası uygulanmaktadır.
Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:28.07.2008
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100