Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor





FORUM > Kira S������������zle������������meleri
 
Şirket müdürünün imzaladığı kira sözleşmesi
Ben limited şirket ortağıyım. Bu şirketin diğer ortakları iki ağabeyim.Şirketin hiseleri tam olarak 3 'e bölünmüş durumda,yani her ortağın %33.3 hissesi var.Şirketin mülklerinde, müdür olan ağabeyimin imzaladığı kira sözleşmelerine istinaden kiracılar oturuyor ve kiralar yine bu ağabeylerimden tarafından elden alınıyor.Fakat ababeylerim benim hisse oranıma riayet etmeksizin toplam kiranın %33'ünden daha azını bana veriyolar.Ben şu an gayri resmi olarak bu durumu değiştiremiyor.Bunun yanında önümüzdeki Kasım ayında şirket müdürü olan ağabeyimin müdürlüğü bitiyor.Araştırmalarım sonucunda TTK'nın 540. maddesinde 'Aksi kararlaştırılmış olmadıkça, ortaklar hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idareye ve şirketi temsile mezun ve mecburdurlar.' ibaresine rastladım. Buna bağlı olarak ben, ağabeyimin müdürlük sıfatı bittikten sonra imzalanacak yeni bir kira sözleşmesinde benim de imzamın zorunlu olmasını istiyorum.Öncelikli olan soru şu: Müdür olan ağabeyim tarafından geçmişte imzalanmış kira sözleşmeleri, ağabeyimin müdürlük yetkisi bittiği için geçersiz kalır mı? Eğer geçersiz kalmazsa eski kiracıların oturması durumunda ben bu durumu değiştirmek için Kasım ayı sonrası nasıl bir girişimde bulunabilirim? 2. soru da şu: Ağabeyimin müdürlüğü bittikten sonra eğer ortaklar kurulu kararı alınmazsa, yapılacak bir kira sözleşmesini üç ortağın da imzalaması zorunlu mu olacaktır?

İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Kimden:Kadir Tarih:30.07.2008
 
YANITLAR

Cevabınız için teşekkür ederim fakat ben hisseyle kira kontratı ilişkisini değil müdürlük sıfatı ile kira kontratı ilişkisini sormuştum.TTK'nın 540. maddesindeki "'Aksi kararlaştırılmış olmadıkça, ortaklar hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idareye ve şirketi temsile mezun ve mecburdurlar." ibaresini de bu yüzden belirtmiştim.Kasım ayında ağabeyimin şirket müdürlüğü sıfatı sona erdikten sonra Ortaklar Kurulu yeni müdür seçmezse temsil 3 ortak tarafından mı sürdülecektir?

Yanıtlayan:Kadir | Tarih:01.08.2008
Kira sözleşmesinin geçerliliği ile şirket hisselerinin bir ilgisi yok. Kira sözleşmesi geçerli.Kiracı tahliye etmediği sürece de geçerliliğini koruyacak. Türk hukukunda kiraya veren kişi yada kurumun malik olması gerekmiyor.
 
Kardeşleriniz şirketin mülkünden aldıkları kirayı şirket hesaplarına aktarmak zorunda bunu yapmıyorlar ise buna müdahalede bulunabilirsiniz.
 
 
Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:31.07.2008
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam Alanı







Zirve100