Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > Kat M������������lkiyeti Sorunlar������������
 
Kooperatifin Aidat Talebi
S.S. Emel yapı kooperatifi 1995 senesinde kurulmuş ve bir arsa üzerine 160 (5 katlı,  her katta 4 daireli ve 8 bloklu, toplam 160 daire) dairelik bir site kurmaya karar vermiştir. Arsa sahibine de 40 daire vaad etmiştir. 1999 yılında depremle birlikte belediyeler 2 kattan fazlasına izin vermediğinden 160 dairelik kooperatif planını 64 daire olarak revize etmiştir. Arsa sahibi de bu durumda 16 daire alacaktır.

Depremle birlikte para sıkıntısı baş göstermiş ve kooperatif bir müteahitle anlaşmıştır. Müteahhit her ne kadar kat karşılığı iş yapmak istese de kanunen bunun mümkün olmamasından dolayı, 64 dairelik kooperatiften 16 adet kooperatif üyeliği verilmiştir.

Müteahhit bu 16 üyelik karşılığında, kooperatife ait 2 bloğun kaba inşaatını bitirmek ve kendine ait 16 daire (2 blok) nin işlerini bitirmekle sorumlu tutuldu. Böylelikle, müteahhit, bu 16 dairesinin haklarını istediği kişiye devredebilecektir.

Müteahhit kooperatife olan sorumluluğunu yaklaşık 1 sene kadar geç bitirmiş ve kendi dairelerini de bitirip, gayriresmi ev satış sözleşmeleriyle satmıştır. Ben de müteahhitten peşin para ile anahtar teslim daire satın aldım fakat kooperatif bitmediğinden dolayı hala tapu mu almış değilim. Fakat, üyelik devrini müteahhitlik yapan Mehmet Balkancı?dan Temmuz 2008?de devraldım. Devralırken devir sözleşmesinin arkasına kooperatife ait borcu yoktur kağıdını (ocak 2008 de verilen) da ilave etmeme rağmen, kooperatif benden 10.000 YTL aidat talep etmektedir. Bu paranın 5.400 YTL?si Mart 2008 de sonuçlanan arsa sahibinin tazminat davasından payıma düşen miktar, geri kalan 4.600 ise inşaatın bitmesi için gerekli olan aidat bedelidir.

Öncelikle dava ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Arsa sahibi, kooperatifin 2000 yılında, söz verdiği gibi 16 dairesini teslim etmemesinden dolayı gelir elde edemediği kira bedelleri için tazminat davası açmıştır. Ve davayı Mart 2008 de kazanmıştır. Ben de yeni üye olduğumdan dolayı benden dava karşılığı olan 5.400 YTL istenmektedir. Aidatla birlikte toplam 10.000 YTL istenmektedir. (NOT: dava sonucu ile ilgili gördüğüm kağıtta 92.000 YTL yazmakta ve 48 daireye pay edildiğinde 1.917 YTL düşmektedir, 5.400 YTL değil.)

Kooperatif kendi üyelerinden inşaatı bitirmek için 32 üyesinden 2008 aidatı (2008 Mart Genel kurulunda belirlenen) için üye başına 26.000 YTL olmak üzere 832.000 YTL toplamıştır. Kooperatif ayrıca 10.000 YTL ödemememiz durumunda tehdit ederek, 26.000 YTL ödetebileceğini söylüyor. Sebebi ise 26.000 YTL 2008 aidatıdır ve her üye bunu vermek zorundadır. Verilen borcu yoktur kağıdı geçmişi ilgilendirir, geleceği ilgilendirmez denmektedir.

Fakat benim üye devrini aldığım kağıdın arkasında kooperatifin eski üye Mehmet Balkancı'ya şöyle bir yazısı mevcuttur.

Sayın Üye, Mehmet Balkancı

Sahibi olduğunuz A5 ve A6 bloklarındaki 16 dairelik hissenize ait iskan ile ilgili harçlar, tapu masrafları ve ortak alanlara ait (site bahçe) ile ilgili masraflar dışında. Kooperatifimize borcunuz bulunmamaktadır.

Bilgilerinize rica ederiz.

Elimde bu yazı olmasına rağmen kooperatifin benden 10.000 YTL veya 26.000 YTL isteme hakkı var mıdır?

Aynı durumda olan 15 hisseyi de düşünürsek, toplam tutar 160.000 YTL?yi bulmaktadır.

Diğer taraftan kooperatif eğer ben 10.000 YTL verirsem bana bir kağıt vereceğini söyledi. Kağıtta,  bundan sonrası için iskan, tapu ve çevre düzenleme ile ilgili masraflar dışında kooperatif lav edilene kadar bir borcu yoktur yazacakmış. Böyle bir yazının geçerliliği olur mu?

Toparlayacak olursak, ben şu an kooperatifteki evimde oturuyorum. Kooperatifin benden istediği 10.000 YTL?yi kanunen ödemem gerekiyor mu? Eğer kanunen ödemem gerekmiyorsa, sizce ne yapmalıyım? Yine de ödemeli ve sıkıntıdan kurtulmak mı lazım yoksa hiç ödememek mi gerekir? Eğer öder isem de bana başka borç çıkarmamaları açısında onlardan nasıl bir yazı almalıyım?

Bilginiz ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Kimden:Zeki HOLACI Tarih:07.08.2008
 
YANITLAR
Bu soruya, satış sözleşmeniz, dava dosyası,kararlar,kooperatif kayıtları gibi tüm bilgi ve belgeler incelenmeden cevap verilemez.
 
Müteahhit sanırım sizi kooperatife üye yapmış. Üyelik nedeni ile kooperatife karşı yükümlülükleriniz devam ediyordur. Ancak müteahhitten anahtar teslim aldım diyorsunuz. Bu nedenle kooperatife yaptığınız ödemeleri müteahhitten talep hakkınız da olabilir. Satış sözleşmeniz hukuken geçerli olup olmadığı da ayrı bir hukuki tartışma teşkil eder.
 
Bu cevaplar tahmini cevaplardır. Bu nedenle tüm bilgi ve belgelerle bir avukata gitmelisiniz.
Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:07.08.2008
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100