Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > Kat M������������lkiyeti Sorunlar������������
 
Kesirli oy hesabı?

14 hanelik sitemizde yönetim planını değiştirmek istiyoruz. 11 malik bu yönde oy kullanacak. KMK madde.28'e göre yönetim planı değişikliği için bütün maliklerin beşte dördünün değişiklik yönünde oy kullanması lazım. Bu da bizim sitede 11.2 oya eşdeğer. 11.2 miktarında daire veya hane olamayacağına göre, bu rakam küsuratı gözardı edilip 11'e mi yuvarlanır ? Yani bizim 11 oy yönetim planını değiştirmeye yeter mi ?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 

Kimden:Adem Hak Tarih:09.08.2008
 
YANITLAR
Yönetim Planında neyi değiştireceksiniz başka bir yolu da olabilir
Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:10.08.2008
12 kişi gerekir.
Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:10.08.2008

Yönetici: I - Atanması:

 Madde 34 - Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir. Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir. Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise, malik kanunen yönetici durumundadır. Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır. Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir.......
 
Bu nedenle yönetim planınızın hukuka aykırı olduğunu düşünüyorum.

5/4 çoğunluğu tam sayı olarak sağlamanız gerekir. Yapılan matematiksel bir işlem değil. Şöyle düşünün seçimde % 9.99 oy alan bir parti barajı geçemiyor.

Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:11.08.2008

Site yeni bir site. Mevcut yönetim planı site sakinlerine tapu alınırken inşaat irması tarafından empoze edildi ve yönetim planı kimseye gösterilmedi. Planı ben sonradan tapu dairesi arşivlerinden ele geçirdim. Bu plana göre inşaat firması 15 seneliğine yönetici, ancak yüklü bir tazminatla yöneticiliği bırakabilir, aidatı istediği şekilde yükseltebilir, bizim hiçbir itirazımız olamaz vs. Yani bu  plan kabul edilemez durumda, tamamiyle inşaatcı firmanın ticari menfaatleri için  düzenlenmiş ve KMK felsefesine tamamiyle aykırı. Bu arada evlerden ikisi daha satılmamış ve inşaatcı firma onların maliki durumunda halen. 

Bu  planı yok sayıp değistirmek için yargıya başvurmadan en masrafsız ve hızlı yol herhalde Madde 28 i uygulamaktır. Ama oy sayımız 11. Bu durumda başka ne yapılabilir. Bir yol gösterirseniz sevinirim.

Bu arada matematikte 11.2 tam sayı olarak 11 dir. Matematik 11.2 yi 12 olarak kabul etmez. Bunu hesap makinezinden veya bilgisayardaki excel programlarından da görebilirsiniz.  Hukuk  matematik ve fizik gibi pozitif bilimlerle uygun çaliştığına göre, 11.2 yi 12 ye yuvarlamanın mantığı nedir. Neticede Madde 28 de oy oranı 5 te 4 ten fazla olacak diye birşey yazmıyor. Yukarı yuvarlama konusunda bir bidiri veya yargı kararı  varmıdır ? Açıklarsanız sevinirim.

İlginiz için  tekrar teşekkürler.  

Yanıtlayan:Adem Hak | Tarih:11.08.2008
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100