Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > ������������������������ ve Sosyal G������������venlik Sorunlar������������
 
Sigorta sicil numaralarının birleştirilmesi hakkında
Yakın Akrabamın 2 ayrı sigorta sicil numarası bulunmaktadır. Sigortalı yakınımın eski nüfus cüzdanındaki doğum tarihi bilgisi, Nüfus Müdürlüğünce yanlış yazılmış ve ilk sicil numarasında bu tarih gösterilmiştir. Daha sonra T.C kimlik numarasının nüfus cüzdanında zorunlu olduğu dönemde sigortalı yakınım yeni nüfus cüzdanı çıkarmış ve başka bir işe girerken başka bir sigorta sicil numarası almış ve bu numaraya yeni nüfus cüzdanı bilgilerini vermiştir. Bunun sonucunda, 2 sigorta sicil numarasında doğum tarihleri farklı gösterilmiştir. Benim sorum ise, bu numaraları birleştirme hususunda yaptığım başvuruda sigorta kurumu, 2 sicil numarasındaki doğum tarihlerinin farklı olmasını dikkate alıp bu sorunu çözüp, prim hesaplanmasında 2 sicil numarasını dikkate alacak mıdır ? Yoksa nüfus bilgilerini düzeltme amacıyla dava açıp, kararı aldıktan sonra mı sigorta kurumuna başvurmalıyım ? Dava açılacaksa bu davanın içeriği ne olmalıdır ? ve bu sorunumla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim ?
Kimden:VOLKAN Tarih:17.08.2008
 
YANITLAR
SSK Müdürlüğü'ne önce bir dilekçe verin. İlk sigorta numarasındaki çalışmaların size ait olduğunu bir hata sonucu olduğunu ve düzeltilerek birleştirilmesini isteyin. Düzeltmeleri zayıf bir ihtimal ama denemekte fayda var.
 
Eğer düzeltme yapmazlar ise İş Mahkemesinde SSK kayıtlarının size ait olduğunun tespiti ve düzeltilmesi için dava açacaksınız.
 
Bu davada şahitler ve işyerinde o döneme ait bordroda adı geçen işçiler dinlenecek, bazı nüfus v.s. gibi araştırmalar yapılarak mahkemece karar verilecektir.
 
Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:20.08.2008
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100