Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > ������������������������ ve Sosyal G������������venlik Sorunlar������������
 
Kapıcı (sigortasız)

Başımızda çok büyük bir dert var. Biz 10 yıl önce bir aileyi evsiz kaldıkları için karşılıksız olarak bizim apartmanın en alt katına aldık. Bir yanda da apartmanın küçük işlerini yaparak para kazanması için belli ücret ödedik aylık şeklinde. Halihazırda aramızda sözleşme yok. Apartman işlerini yapmıyor sigorta davası açabileceğini öğrendiğinden beriapartman işlerini aksatıyor. O yardım için aldığımız fakat sigorta yaptırmadığımız aile şimdi bizi sigorta davasıyla tehtit ediyor ve apartman işlerine bakmıyor. Apartmanımıza ait bir daireyi işgal ediyor. Bizim hiç mi hakkımız yok. Bizi tehdit etti mahkemeye başvuracağına dairve 5 yıldır işleri yapmıyor. Apartmanın bir dairesi 500 YTLye kiraya verilebilecekken üstüne biz para veriyoruz. Sigorta yapalım diyoruz yanaşmıyor çünkü tazminatı almak istiyor. Kocası yani bu apartmanda çalışıyor bilinen kişi başka yerde sigortası var tabi ailesinin de. İki yerde sigorta olur mu? Bizim o süre içinde işini yapmaması ve daireyi kiraya verememekten kaynaklanan zararlarımızı , bizi tehdit ederek son 5 yıl çalışmadan yaşamasını , sigortaya yanaşmamasını ileri sürebilir miyiz? Ayrı bir dava açmamız mı gerek. Lütfen yardımcı olun. Bir çıkar yol olmalı yoksa apartmanca yüksek miktarda tazminat ödeyeceğiz. Bu tazminattan düşürülemez mi ?

Kimden:hakan584 Tarih:18.08.2008
 
YANITLAR
Normalde 10 yıl boyunca sigortasız çalıştırmaktan dolayı sıkıntıya düşeceksiniz. Bahsettiğiniz şekilde çalıştırmak yasalara aykırı. Dava açılması ve şikayet edilmesi durumunda 10 yılın SSK primlerini cezalı olarak ödersiniz. Ayrıca Bildirimde bulunmamaktan dolayı da para cezası uygulanır.
 
Ama eğer kapıcı olarak bilinen kişi bu 10 yıl boyunca başka yerde sigortalı olarak çalışıyor ise durum değişir. O nedenle önce kişinin sigortalı kayıtlarını elde edin. Ondan sonra bir avukata giderek bundan sonra yapabilecekleriniz hakkında tavsiye alınız.
Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:20.08.2008
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100