Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > ������������������������ ve Sosyal G������������venlik Sorunlar������������
 
Öğretim Elemanı Olma Yönetmeliği Hakkında...
31 Temmuz 2008 Tarihinde ''Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'' yeni yürürlüğe girdi.

Buna göre Araştırma Görevlisi olmak için önceden yönetmelikte olmayan yeni kriterler getirildi. Ve lisans notu en az 2.50/65 olmalı ibaresi eklendi.

Bu yönetmelikten önce 2006 yılında lisans notum 2.50/65 altında olup, atandım, ayrılmak durumunda kaldım. Şu an yeniden araştırma görevlisi olmak için başvurmak istiyorum. Lakin başvuru hakkım dahi bulunmuyor.

Yönetmelik muafiyetler kısmında daha önce araştırma görevlisi olarak çalışmış olanları sadece merkezi sınavdan muaf tutuyor, not hakkında bir hüküm bulunmuyor.

Bu durumun şu an lisans mezunu olan, yüksek lisans, doktora yapan bir çok insanı mağdur duruma düşürdüğü düşünülüyor ve insanlar ek maddeler ile bu mağduriyetin giderimi için mücadele ediyorlar. En azından 31 Temmuz öncesi mezun durumdakiler bu yeni yönetmelikten muaf tutulamaz mı? Konu hakkında haksızlıklara yol açtıgına dair birçok şey söylenebilir.

Bir örnek temsil etmesi ve daha önce aynı sartlarda atanmış, fakat şu an başvuru hakkı dahi olmayan ben bir dava açmayı düşünsem; bu konuda izlemem gereken yol nedir bilmiyorum. Ve kamu hakkında çalışan hukukçu arkadaşlardan bu davayı kazanma şansımızın ne olabileceği hakkında bilgi almak istiyorum.
Kimden:sometimes Tarih:29.08.2008
 
YANITLAR

Durumunuzun ayrıntılı olarak incelenmesi gerekiyor. İlk defa atanacaklar ile ayrılıp yeniden atanacaklar hakkında farklı mevzuatlar olabilir.

Eğer yok ise yönetmeliğe karşı dava açmalısınız. Ama bir avukata gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Yanıtlayan:anonim | Tarih:29.08.2008
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100