Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > Banka ve Kredi Sorunlar������������
 
Tüketici Kredisi Geri Ödemesinde Mağduriyet
20. 04.2007 tarihinde, 753 6698835 numarası ile xxxx Bankası Ankara Şaşmaz şubesinden 4000 YTL tüketici kredisi kullandım. 22.11.2007 tarihine kadar kredi borcumu düzenli olarak ödedim ve bu tarihte kredimin kalan tutarını ödeyerek krediyi kapatmak için şubeye başvurdum.
22.11.2007 tarihi itibariyle şube çalışanı tarafından hesaplanarak bana bildirilen borcum olan 1976 YTL yi kredi hesabıma yatırdım. Bu toplu parayı yatırmaktaki amacım elbette krediyi kapatmaktı.
Bu tarihten sonra da kredinin kapandığını zannettiğim için bir daha söz konusu bu kredi hesabıyla ilgili her hangi bir takip ve ödeme yapmadım.
Geçen hafta aynı bankadan almış olduğum kredi kartı ile alışveriş yapamadım. Sebebini sormak için bankayı aradığımda, kullanmış olduğum tüketici kredisine ait ödenmemiş borcum olduğunu öğrendim. Ben krediyi kapattığımı söyledikçe onlar bizi ilgilendirmez, bizde borç görünüyor bunu ödemeniz gerekiyor dediler. Ben krediyi kapattığım halde neden borç göründüğünü ise bankadan değil, kendim araştırarak öğrenebildim.
Borç görünmesinin nedeni, bana 22.11.2007 tarihinde borcumu kapatmak için ödemem gereken tutarı sorduğumda o tarihten sonraki faiz düşülerek 1976 YTL ödemem gerektiği belirtilmişti. Ben de bu miktarı ödemiştim.
Ancak kredi kapatılmayıp, para vadesiz hesaba aktarılmış ve her ay düzenli olarak bu hesaptan kredi borcu ödemesi yapılmış. Bu nedenle de krediyi kapatmak için yatırdığım faiz indirimli tutar olan 1976 YTL krediyi karşılamamış.
Şimdi benden kaynaklanmamasına rağmen 480 YTL ödeyerek hesabımı kapattım, ki bu parayı krediyi vadesinden önce kapattığım için ödememem gerekiyordu. Ayrıca kredi kartım işleme kapatıldı ve kredi kartı borcumun da 3 taksit halinde ödemek üzere sözleşe imzaladım.
Aslında ödememem gereken 480 YTL faiz miktarı yanında işin daha kötüsü şu anda hiç bir bankadan kredi kartı alamayacağım ve kredi kullanamayacağımı öğrendim.
Sonuç olarak ben krediyi kapatmak için ne kadar ödemem gerektiğini şube çalışanından öğreniyorum ve onun bana söylediği miktarı hesaba yatırıyorum ama şube çalışanı krediyi kapatmak yerine, parayı vadesiz hesaba aktarıyor, dolayısıyla krediyi vadesinden önce kapattığım için ödememem gereken faiz tutarını ödemek zorunda kalıyorum.
Üstüne tüm hesaplarım donduruldu ve başka bankalardan kredi almam da engellendi.
Konuyla ilgili şikayetimi bankaya ilettim bana cevap olarak;
'Kredi erken kapama icin odeme yapmis oldugunuz Sasmaz Subemiz ile gorusulmus ve 20/11/2007 tarihinde hesabiniza yatirmis oldugunuz 1.976 ytl nin o tarihte kredi erken kapama tutari icin yeterli olmadigi tespit edilmistir.Bu nedenle talebinizi olumlu degerlendiremiyoruz . ' şeklinde bir mail gönderdiler.
Şimdi benim haklı olduğum (yani madem krediyi kapatmak için yatırmadım neden yatırıyım toplu parayı bankaya?) ortadayken gelen mail beni hiç tatmin etmedi, yatırdığım 1976 benim de hesabıma uygun olarak yani faiz düşülmüş halde kalan borcumdu.
Bu konuda tüm belge ve dokümanlar elbetteki bankanın kayıtlarında mevcut
ben şimdi dava açmayı düşünüyorum. Acaba bir sonuç alabilirmiyim hem maddi hem de manevi kaybımı karşılamak üzere?
Kimden:burak Tarih:16.11.2008
 
YANITLAR
Tüketici mahkemesinde dava açabilirsiniz.Ama durum anlattığınıza göre biraz karışık. O nedenle avukat yardımı almalısınız.
Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:17.11.2008
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100