Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > Kat Mülkiyeti Sorunları
 
Kat kaloriferli sistemlerde zemin ve çatı ısı yalıtımı ortak gider midir

12 daireli (3X4)kombili kat kaloriferi sistemi ile ısınan bir apartmanın yöneticisiyim. Bina 2004 yılında inşaat başlanıp 2007 yılında yapımı tamamlanan ve 2008 yılından itibaren yerleşimin başladığı bir bina. İlk defa yöneticilik yapıyorum ve ilk yöneticiyim. Binada ısı yalıtımı olarak duvar arasına köpük konulmuş ve çatı katında izocamla yalıtım yapılmış. Ancak zemin katta ısı yalıtımı yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Zemin katta oturanlar daireler; altlarının sığınak ve malzemelik olması sebebi ile ısınamadıklarını apartman kat malikleri kurulunca dairelerine zemin ısı yalıtımı yapılmasını istiyorlar. Genel kurul toplantısında konu açıldı ve bazı binalarda zemin ve çatı katı yalıtımının ortak gider kapsamından yaptırıldığını iddia ettiler. Binanın geride kalan daireleri ise binanın alt ve üst katlarının değerinin düşük olduğunu bunun nedeninin ise ısınma sorunu olduğunu daireyi alırken düşük bedelle alanın buna katlanması gerektiğini ya da kişisel olarak yalıtımını yaptırması gerektiği görüşü ile karşı çıktılar. Toplantıda şahsi görüşümü; Isıtma sisteminin ortak olduğu binalarda herkesin yakıt parasını eşit ya da dairesinin büyüklüğüne göre verdiği, tüm bina sakinlerinin eşit oranda ısınmaya hakları olduğu, bu nedenle merkezi ısıtma sistemi olan binalarda bu görüşten hareketle zemin katların ısı yalıtımının yapılabileceğini ancak; binamızın kat kaloriferi sistemi ile ısınması nedeni ile herkesin ısınma ile ilgili tedbirleri kendisinin alması gerektiği kanaatinde olduğumu belirttim. Genel kurul konunun yasal boyutunun taraflarca araştırılması ve bir sonraki toplantıda tekrar görüşülmesi kararı verdi.

1- Kat kaloriferi ile ısınan binalarda zemin ısı yalıtımı gideri kişisel gidermi, ortak gidermi yoksa çok masraflı ve lüks gidermi sayılır?

1- 2000 yılında çıkan yönetmeliğe göre ısı yalıtımı zorunlu olduğuna göre eğer müteahhit tarafından yapılması gereken ısı yalıtımı yapılmamış ise ( binamız zemin + 3 kat ve 115*12=1380 m2 yani yönetmeliğin istisnası dışında) müteahhide dava açarak taban ısı yalıtımını yaptırabilir miyiz? Zemin ısı yalıtımının yapılıp yapılmadığını nereden öğrenebiliriz?

3- Eğer dava açılması gerekirse bu dava kim ya da kimler tarafından açılmalı? ( Mahkeme masrafı ve avukat giderlerinin kim tarafından karşılanacağı konusu tekrar 1 nci maddedeki sorumla bağlantı gerektiriyor.)

Kimden:Atak_ynt Tarih:16.02.2009
 
YANITLAR
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100