Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > İş ve Sosyal Güvenlik Sorunları
 
Yıllık izin hakkında
İyi Günler,
2007 Nisan ayından itibaren resmi olarak bir dernekte çalışmaktayım. Derneğin bilgi işleminden sorumluyum. Aylık maaşlarım ve sigortam zamanında, primim ise eksiksiz yatmaktadır.

2008 Nisan ayı geldiğinde ilk yılımı doldurduğum için bir hafta (7 Gün) izin hakkım olduğu söylendi ve bende geçtiğimiz Eylül ayında 3 gün izne ayrıldım. 3 günün ardından tekrar iş başı yaparak bir daha izin kullanmadım.

Bugün yaşadığım sorunun ardından internette yaptığım araştırma sonucu, birinci yıldan, beşinci yıla kadar, yıllık ondört (14) gün izin hakkı olduğunu öğrendim. Çalıştığım kurumun bana ondört gün izin hakkım olup da vermediğini, sadece yedi gün izin vermek isteyeceğini düşünmediğimden, internette okuduğum ondört gün izin haklarını sadece devlet memurları için veya eskide kalmış, hala geçerliliğini sürdürmeyen bir yasadır diye düşündüm. Bu konuda yanılıp yanılmadığımı öğrenmek istiyorum.

Ayrıca merak ettiğim bir konu da, iznimin yedi gün olması durumunda benim hala kullanabileceğim 4 günüm var. Bu 4 gün iznimi ben istediğim zaman kullanabilirim diye biliyorum. Fakat bana önümüzdeki 20 gün içinde kullanmam gerektiğini, dernek başkanı ne zaman beni izne çıkarmak isterse sadece o zaman izne çıkabileceğimi söylediler. Ben ise bunun saçmalık olduğunu, şu an için maddi durumum yüzünden izin kullanmak istemediğimi söyledim.

İş yerinde çalışma sürem yaklaşık 22.5 aydır. Kullandığım izin günü toplam 3 gündür. Bu durumda haklarım nelerdir öğrenmek istiyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılar.
Kimden:Çağrı Tarih:18.02.2009
 
YANITLAR
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100