Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

FORUM > Kat M������������lkiyeti Sorunlar������������
 
Yakıt giderleri arsa payına mı yoksa metrekareye göremi ödenir
Biz bir apartmanın altında ve kendi mülkümüz olan işyerindeyiz. İş yerimizde sadece 4 adet kalorifer peteği var. Dairelerde ise daha fazla petek var. İş yerimiz de daireler de aynı yani 120 metrekare ölçülerinde. Yakıt giderimizi metrekare hesabına göre mi ödemeliyiz yoksa peteklerimizin adet, boyut (veya ısı) değerlerine göre mi ödemeliyiz. Bir de apartmanın merdivenlerinin mermer kaplanmasının bedelini apartman altındaki işyerleri ödemek zorundamı ?
Kimden:SÜHA KAYA Tarih:28.01.2004
 
YANITLAR
III- ANAGAYRİMENKULÜN GENEL GİDERLERİNE KATILMA :

    Madde 20 - (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

    a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

    b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;

    Katılmakla yükümlüdür.

    c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:15.07.2008
Aksine bir değişiklik yoksa Kat Mül.Y.na göre ısınma giderleri arsa payına göre ödenir. Bunun için Apartmanın kat irtifakı kurulurken Tapuya yescil edilen Yönetim Planına bakmak gerekir. Eğer Daireler binanın yapılışında tasdik edilen ısınma projesine aykırı olarak petek ilave etmişlerse bu yasal değildir. dava açarak peteklerin projedeki haline dönüştürülmelerini temin edebilirsiniz. Ya da siz de petek ilave edersiniz ve bu konuda diğerleri yasaya aykırı davranmışlarsa size engel olmaları mümkün değildir. Yani karşılıklı yasayı uygulamazsınız. Tabi ki en iyisi yapacağınız ilk kat malikleri kururlunda bu konuda Yönetim planı değişikliğine gidip, oranı yakalamak koşulu ile petek adedine göre ısınmayı tercih etmeniz de mümkün..Apartman merdivenleri ortak yerlerdendir. her kat maliki bu masraflara katlanmak zorundadır. Hukuklu bir yaşam dileğiyle
Yanıtlayan:Av. Fevzi ZAMBAKLAR | Tarih:30.1.2004
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100